![](https://static.wixstatic.com/media/92de96_c396fbdff56c44e19b13164fe462dd28~mv2.png/v1/fill/w_940,h_788,al_c,q_90,enc_avif,quality_auto/92de96_c396fbdff56c44e19b13164fe462dd28~mv2.png)
Emocje są bardzo ważne w życiu człowieka. Są to stany psychiczne, które warunkują nasze zachowanie i postępowanie. Pełnią one bardzo ważną funkcję. Wpływają one na fizjologię, zachowanie, podejmowanie decyzji, a także na nasze myśli. To właśnie od rodzaju przeżywanych emocji nasz diamonon (głos wewnętrzny) może mieć wymiar pozytywny lub negatywny,
Nie ma emocji złych ani dobrych- są jedynie emocje przyjemne i nieprzyjemne. Każdy rodzaj emocji jest niezbędny do funkcjonowania.
Rozróżniamy dwa typy emocji emocje pierwotne i wtórne. Emocje pierwotne to emocje które są odczuwane zaraz po pojawieniu się jakiegoś wydarzenia, natomiast emocje wtórne to takie reakcje które powstają w odpowiedzi na pojawienie się emocji pierwotnych.
Są cztery podstawowe typy emocji: gniew, strach, smutek i radość. Każda emocja jest bardzo potrzebna ponieważ o czymś informuje. Dzięki emocjom przyjemnym możemy odczuwać zadowolenie, szczęście, euforię, które sprzyjać mogą rozwojowi personalnemu i wpływać pozytywnie na otoczenie. Emocje nieprzyjemne, jak np. strach, lęk, rozczarowanie nie tylko mogą zmienić nasze nastawienie na negatywne, ale również mogą prowadzić do większego zaangażowania, chęci zmiany czegoś na lepsze. Czasami zdarza się tak, że stres może być paraliżujący, a czasami może być bardzo motywujący (np. motywuje do lepszego przygotowania się do lekcji, wystąpień).
Emocje mogą mobilizować do działania, pozwalają zaoszczędzić czas, demaskują uczucia, przekazują istotne informacje i służą poszukiwaniu przyjemności oraz pozwalają uniknąć bólu. Zawsze pojawiają się one na skutek jakiś wydarzeń, w efekcie na jakiś bodziec.
Nie zawsze powinniśmy im ufać, ale powinniśmy się nauczyć radzić sobie z emocjami.
Nie należy ich ukrywać.
Mówienie o odczuwanych emocjach nie jest oznaką słabości, a wręcz przeciwnie jest oznaką siły i zdolności zaufania innym.
コメント