Jak zmienić stan emocjonalny?
![](https://static.wixstatic.com/media/92de96_282c04a352b74a8abcde6b99394eae7c~mv2.png/v1/fill/w_940,h_788,al_c,q_90,enc_avif,quality_auto/92de96_282c04a352b74a8abcde6b99394eae7c~mv2.png)
Każdy człowiek przeżywa wiele emocji w ciągu dnia. Dorośli mają za sobą pewne doświadczenia związane ze sposobami radzenia sobie z nieprzyjemnymi odczuciami, poczuciem złości, frustracji, zaniepokojenia. Niestety dzieci są dopiero w początkowej fazie nabywania umiejętności radzenia sobie ze stresem. Często nie potrafią w odpowiedni sposób poradzić sobie z pojawiającymi się odczuciami. Zachowują się wtedy w różnorodny sposób (w zależności od dziecka). Niektóre wpadają w histerię, inne w złość, a jeszcze inne przejawiają agresję. Natomiast należy pamiętać, że dzieci zawsze zachowują się adekwatnie, tzn. adekwatnie do swojego wieku.
Nie można oceniać zachowań dziecka przez pryzmat własnych doświadczeń! Jeśli maluch, czy nawet nastolatek nie miał nigdy okazji popracować nad emocjami, nauczyć się sposobów rozwiązywania problemów i kontroli emocji, to nie możemy od niego wymagać zachowań, których nie zna!
Aby skutecznie wyciszyć "wybuch" emocji (frustracji, złości, gniewu, agresji) można zastosować kilka skutecznych, prostych, codziennych sposobów. Metod jest bardzo dużo. Poniżej prezentujemy tylko część z nich, które stosowane mogą być zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.
Wskazówki dla dziecka, aby poprawić obecny stan emocjonalny:
* Zmień miejsce, w którym się znajdujesz (np. wyjdź na spacer, idź do innego pokoju)
* Zmień pozycję ciała (na wyprostowaną, z głową lekko uniesioną do góry)
* Zmień intonację głosu na bardziej przyjazną
* Weź głęboki oddech
* Posłuchaj ulubionej muzyki
* Poczuj, jak emocja z Ciebie „wychodzi” (np. jak masz „gulę” w gardle, zwizualizuj sobie, że ją wyrzucasz z siebie)
POWODZENIA !
Comments